the latest regional New Jersey high school sports news

Home
Basketball
Feature Articles
Page 2
Scoreboard
Video Feed
The Buzz
Links
Archive
Contact Us

SCOREBOARD

BOYS BASKETBALL

Thursday, Feb. 29:

NJSIAA state tournament sectional semifinals:

North 2, Group 3:

Colonia 66 South Plainfield 60

Millburn 53 Cranford 49

 

North 2, Group 1:

Hoboken 74 Shabazz 62

Newark Tech 58 Glen Ridge 29

 

North 1, Group 3:

Ramapo 82 Teaneck 44

Northern Highlands 53 Wayne Valley 51

 

North 1, Group 1:

Paterson Charter 67 West Caldwell Tech 49

Cresskill 70 New Milford 58

 

Non-Public, North A:

St. Peter's Prep 53 Bergen Catholic 51

Don Bosco Prep 67 Hudson Catholic 44

 

Non-Public, North B:

Morris Catholic 68 Roselle Catholic 53

Immaculate 52 St. Mary's (Ruth.) 25

 

GIRLS BASKETBALL

Thursday, Feb. 29:

NJSIAA state tournament sectional semifinals:

North 2, Group 3:

Chatham 53 Cranford 35

Colonia 52 Mendham 42

 

North 2, Group 1:

Glen Ridge 47 North Arlington 21

University 78 Brearley 37

 

North 1, Group 3:

Old Tappan 61 Ramapo 58

Teaneck 45 Demarest 37

 

North 1, Group 1:

Park Ridge 59 Cresskill 50

Mountain Lakes 56 Waldwick 39

 

Non-Public, North A:

Pope John 56 Newark Academy 31

Immaculate Heart 48 Holy Angels 42

 

Non-Public, North B:

Immaculate 64 Gill St. Bernard's 49

Morris Catholic 84 Saddle River Day 66

 

HOCKEY

Thursday, Feb. 29:

NJSIAA state tournament sectional finals:

North, Public:

Northern Highlands 8 Randolph 3

 

 

BOYS BASKETBALL

Wednesday, Feb. 28:

NJSIAA state tournament sectional semifinals:

North 2, Group 4:

Plainfield 67 Linden 55

Elizabeth 55 Franklin 44

 

North 2, Group 2:

Arts 68 Madison 53

Newark Collegiate 55 New Providence 42

 

North 1, Group 4:

Ridgewood 49 Memorial 46

East Orange Campus 69 Passaic 25

 

North 1, Group 2:

Vernon 60 Glen Rock 55

Ramsey 37 Pascack Hills 35

 

GIRLS BASKETBALL

Wednesday, Feb. 28:

NJSIAA state tournament sectional semifinals:

North 2, Group 4:

Elizabeth 51 Plainfield 50

Hillsborough 57 Bayonne 49

 

North 2, Group 2:

Madison 33 Rutherford 21

Secaucus 52 Newark Central 50

 

North 1, Group 4:

Union City 62 Passaic Tech 20

Morristown 60 West Orange 54

 

North 1, Group 2:

Jefferson 40 Westwood 29

Glen Rock 42 Mahwah 37

 

Central Jersey, Group 2:

New Providence 78 Wall Township 44

Manasquan 56 Rumson-Fair Haven 39

 

HOCKEY

Wednesday, Feb.28:

NJSIAA state tournament semifinals:

Non-Public:

St. Augustine 4 Delbarton 2

 

North, Public Co-Op:

Tenafly 5 West Milford 0

 

 

BOYS BASKETBALL

Tuesday, Feb. 27:

NJSIAA state tournament sectional quarterfinals:

North 2, Group 3:

Millburn 55 Payne Tech 52 (in 3 OT's)

South Plainfield 74 Cliffside Park 53

Cranford 66 Chatham 64 (in OT)

Colonia 67 Mendham 36

 

North 2, Group 1:

Newark Tech 61 Cedar Grove 39

Hoboken 69 Ridgefield 43

Glen Ridge 49 Weequahic 42

Shabazz 63 University 57

 

North 1, Group 3:

Ramapo 84 Englewood 48

Wayne Valley 54 Tenafly 41

Teaneck 72 Demarest 71

Northern Highlands 68 Morris Knolls 65

 

North 1, Group 1:

West Caldwell Tech 55 Park Ridge 41

Paterson Charter 64 Mountain Lakes 41

Cresskill 74 Kinnelon 58

New Milford 50 Waldwick 41

 

Central Jersey, Group 1:

Henry Hudson 49 Eagle Academy 43

Manville 46 Brearley 34

Shore Regional 51 South Hunterdon 33

College Achieve Asbury Park 89 Point Pleasant Beach 31

 

GIRLS BASKETBALL

Tuesday, Feb. 27:

NJSIAA state tournament sectional quarterfinals:

North 2, Group 3:

Cranford 53 West Morris 44

Colonia 63 Payne Tech 39

Mendham 62 Warren Hills 48

Chatham 45 Summit 24

 

North 2, Group 1:

Glen Ridge 71 Hoboken 41

North Arlington 39 Wood-Ridge 25

University 72 Belvidere 48

Brearley 44 Newark Lab 27

 

North 1, Group 3:

Old Tappan 46 West Essex 35

Teaneck 49 Morris Knolls 43

Demarest 79 River Dell 66

Ramapo 41 Northern Highlands 34

 

North 1, Group 1:

Park Ridge 43 Kinnelon 23

Waldwick 46 Cedar Grove 34

Cresskill 44 Hasbrouck Heights 16

Mountain Lakes 47 Emerson Boro 31

 

 

BOYS BASKETBALL

Monday, Feb. 26:

NJSIAA state tournament sectional quarterfinals:

North 1, Group 4:

Ridgewood 68 Montclair 48

Passaic 59 Clifton 54

Memorial 67 Paterson Kennedy 49

East Orange Campus 63 Hackensack 49

 

North 1, Group 2:

Glen Rock 64 Jefferson 61

Pascack Hills 45 Dumont 38

Vernon 66 High Point 44

Ramsey 50 Mahwah 26

 

North 2, Group 4:

Franklin 57 Watchung Hills 47

Plainfield 50 Phillipsburg 48

Linden 55 Scotch Plains 50

Elizabeth 82 Irvington 51

 

North 2, Group 2:

Arts 94 Lyndhurst 41

Newark Collegiate 62 Bernards 49

New Providence 80 Ridgefield Park 46

Madison 64 Science Park 46

 

Non-Public, North A:

St. Peter's Prep 77 Dwight-Englewood 34

Don Bosco Prep 65 St. Joe's (Mont.) 36

Hudson Catholic 66 Delbarton 58

Bergen Catholic 58 St. Benedict's 51

 

Non-Public, North B:

Morris Catholic 86 Saddle River Day 77

Roselle Catholic 70 St. Thomas Aquinas 55

St. Mary's (Ruth.) 57 Timothy Christian 50

Immaculate 55 Gill St. Bernard's 51

 

GIRLS BASKETBALL

Monday, Feb. 26:

NJSIAA state tournament sectional quarterfinals:

North 1, Group 4:

West Orange 56 Ridgewood 40

Passaic Tech 37 Livingston 27

Union City 64 North Star Academy 36

 

North 1, Group 2:

Jefferson 47 Pequannock 36

Westwood 52 Morris Tech 45

Glen Rock 46 Leonia 21

Mahwah 45 West Milford 31

 

North 2, Group 4:

Bayonne 57 Franklin 46

Plainfield 52 Phillipsburg 45

Elizabeth 48 Ridge 37

Hillsborough 62 Hunterdon Central 43

 

North 2, Group 2:

Secaucus 46 Hanover Park 45 (in OT)

Newark Central 51 Becton 40

Madison 39 Dayton 14

Rutherford 47 Verona 40

 

Central Jersey, Group 2:

New Providence 55 Delaware Valley 21

Rumson-Fair Haven 52 Holmdel 45

Wall Township 64 Voorhees 42

Manasquan 69 Metuchen 19

 

Non-Public, North A:

Newark Academy 47 Oak Knoll 40

Holy Angels 58 Mount St. Dominic 51

 

Non-Public, North B:

Gill St. Bernard's 84 Villa Walsh 38

Immaculate 68 DePaul 16

Saddle River Day 73 Roselle Catholic 61

 

HOCKEY

Monday, Feb. 26:

NJSIAA state tournament quarterfinals:

Non-Public:

Delbarton 3 Pingry 0

CBA 2 Bergen Catholic 1

St. Augustine 3 Princeton Day School 2

Don Bosco Prep 3 Pope John 2

 

South, Public semifinals:

Westfield 3 Rumson-Fair Haven 2

 

South, Public Co-Op semifinals:

Governor Livingston 7 Howell 2

 

 

 

 

copyright 2005 Sideline Chatter - comments - contact the webmaster

 
< /TA